Невиконання рішення суду — проблематика

Керуючий партнер АО ALERTES Денис Терещенко для юридичного видання FEMIDA.UA з питань проблематики притягнення до кримінальної відповідальності за невиконання рішення суду

Можливість у судовому порядку захистити або відновити свої порушені права є важливою ознакою правової держави.

Обов’язковість виконання судових рішень, які до того ж виносяться іменем України, закріплено у статті 129-1 Конституції України.

Нажаль, на даний час практика невиконання судових рішень у нашій державі носить поширений характер.

І цьому негативному явищу сприяє багато чинників, починаючи від недосконалості системи примусового виконання судових рішень, закінчуючи неефективною роботою правоохоронних органів, уповноважених здійснювати кримінальне переслідування осіб, які умисно ухиляються від виконання рішень суду або перешкоджають їх виконанню.  

По суті, нездатність держави забезпечити виконання судового рішення нівелює роботу судової системи в цілому.

У якості найбільш суворого інструменту впливу на особу, яка ухиляється від виконання судового рішення, держава може застосувати притягнення до кримінальної відповідальності за статтею 382 КК України.

Розслідуванням кримінальних проваджень вказаної категорії займається Національна поліція, за виключенням випадків вчинення таких злочинів суб’єктами, віднесеними до підслідності ДБР (високопосадовцями, суддями, правоохоронцями тощо).

Потрібно відзначити, що такий простий, на перший погляд, склад кримінального правопорушення, на практиці виявляється не таким вже й легким у доведенні, внаслідок чого до суду доходить невелика частина розпочатих кримінальних проваджень.

Необхідно враховувати, що вчинити злочин, передбачений статтею 382 КК України можна двома способами: 1) шляхом бездіяльності — умисним невиконанням вироку, рішення, ухвали, постанови суду, що набрали законної сили; 2) шляхом дії — перешкоджанням їх виконанню.

На мій погляд, перший випадок більш складний у доказуванні. Оскільки конкретні дії, що перешкоджають виконанню судових рішень, часто носять очевидний характер та лише вимагають належної правової оцінки.

Натомість бездіяльність на практиці може мати велику кількість логічних пояснень та виправдань.

Так, враховуючи позицію Верховного Суду (постанова від 03.04.2019 №734/2614/16-к), невиконання судового акта — це бездіяльність, що полягає в незастосуванні заходів, необхідних для його виконання, за умови, якщо суб’єкт був зобов’язаний і мав реальну можливість виконати судовий акт.

Серед обставин, які можуть наводитись у якості виправдування невиконання судового рішення, досить часто використовуються саме наступні:

  • фізична неможливість виконати рішення суду (перебування на лікуванні, знаходження за межами країни тощо);
  • відсутність у рішенні суду зазначення конкретної особи, яка повинна виконати рішення (зобов’язання уповноважених осіб органу вчинити певні дії, при наявності декількох осіб, які мають відповідні повноваження);
  • необізнаність уповноваженої особи про існування судового рішення, яке потрібно виконувати (несвоєчасне надходження для виконання або ненадходження через різні об’єктивні причини);
  • відсутність умислу на невиконання судового рішення у зв’язку з відсутністю фактичної можливості його виконання (особа не виконує рішення суду з причин, що не залежать від її волі).

Наведені обставини можуть носити як достовірний характер, так і використовуватися з метою уникнення кримінальної відповідальності.

Таким чином, вирішуючи проблему невиконання судових рішень навряд чи потрібно спиратись лише на механізм притягнення до кримінальної відповідальності.

Посилання на оригінал статті: https://femida.ua/wp-content/uploads/2021/05/Jurnal_Femida_3_2021_Small_all.pdf

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован.